تفاوت بين درمان ليزری و IPL ( Laser pulsed light )

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. مقالات
 4. chevron_left
 5. تفاوت بين درمان ليزری و IPL ( Laser pulsed light )

تفاوت بين درمان ليزری و IPL ( Laser pulsed light )

مطالب را به اشتراک بگذارید

IPL مشابه درمان ليزری است در ليزر درمانی يك موج نور متمركز به پوست شما می تابد ولی در IPL نور با طول موج های متفاوت انتشار پيدا می كند.
نور در IPL نسبت به ليزر بيشتر پخش می شود و كمتر در يك نقطه تمركز دارد. نور در IPL به لايه ی دوم پوست نفوذ می كند ( غشاء ميانی پوست ) بدون اينكه به لايه بالايی آسيب وارد كند ( پوسته بيرونی ) لذا آسيب کمتر به پوست شما وارد میشود . سلول های رنگی پوست شما انرژي نور را جذب می كند و تبديل به گرما می شود و آن گرما باعث نابودی رنگدانه های زائد مثل كك و مك و ساير لك ها می شود. و يا باعث از بين رفتن فوليكول های مو شده و از رويش مجدد مو جلوگيری می كند.
لذا مي توانيد از IPL در هر قسمت بدن استفاده كنيد البته اثر آن در نقاط ناهموار بدن خيلي بهتر است . اين روش براي افرادي كه قصد عضله سازي ، برطرف كردن جاي زخم هاي كلوئيدي را دارند و براي افرادي كه رنگ پوست آنها تيره است توصيه نمي شود و همچنين تاثير آن در افراد با موهاي روشن به اندازه ي تاثير آن در افراد با رنگ مو تيره نيست.

چگونگي آماده سازي

قبل از انجام روش آي پي ال(IPL ) متخصص مراقبت پوست شما ممكن است پوست شما را بررسي كند و شما را در جريان انتظاري كه داريد بگذارد .
وضعيت پوست خودتان و هر اطلاعاتي كه ممكن است بهبودي را بعد از درمان تحت تاثير قرار دهد مانند آكنه يا التهابي و اگزما را به پزشك خودتان اطلاع دهيد.متخصص مراقبت از پوست شما ممكن است دو هفته قبل از شروع اين روش به شما توصيه كند كه از فعاليت هاي خاص ، مصرف دارو و ساير محصولات اجتناب كنيد.

بايد از موارد زير اجتناب كنيد

 • نور مستقيم خورشيد
 • تخت هاي برنزه سازي
 • اپيلاسيون
 • لايه بردارهاي شيميايي
 • داروهايي كه خطر خونريزي را افزايش مي دهند مانند آسپرين ( اكوترين ) و ايبوپروفن ( ادويل )
 • كرم و ساير محصولاتي كه داراي ويتامين A هستند مانند رتين A و گليكوليك اسيد.

انتظار در طول اين روش

متخصص مراقبت از پوست اول ناحيه اي را كه قرار است تحت درمان قرار بگيرد تميز مي كند سپس ژل خنك كننده Laser & IPL Gel مخصوص را به پوست شما ميمالد و بعد پالس هاي نور كه از دستگاه( آي پي ال IPL ) انتشار مي يابد را به پوست شما مي تاباند .
در زمان انجام درمان بايد از عينك تيره اي براي محافظت از چشمانتان استفاده كنيد. پالس هاي نور ممكن است سوزشي در پوست شما ايجاد كند. برخي افراد اين احساس را به تكه تكه شدن يك باند لاستيك تشبيه مي كنند.
درمان در این روش بستگي به ناحيه بدن و وسعت آن معمولا بيست الی سي دقيقه زمان مي برد . اجازه بديد كه در اين فاصله پوست بهبود يابد .
برداشتن موهاي زائد به 6 الي 12 جلسه ي درماني نياز دارد.

از بين بردن موهاي زائد

دستگاه هاي( آي پي ال IPL )جديد به همان خوبي ليزرهاي درماني در بعضي از درمان هاي زيبايي كار مي كنند مانند محو شدن رگ هاي خوني در پوست شما .
IPL در از بين بردن موهاي ضخيم و تيره بهتر از موهاي نازك و روشن عمل می کند و ممكن است شما به چند جلسه درمان نياز داشته باشيد تا به نتيجه مطلوب برسيد.

خطرات احتمالي

بيشتر مردم قرمزي يا تورم ملايمي را بعد از انجام اين روش تجربه مي كنند كه به طور معمول در طي يكي الي دو روز از بين مي رود احتمال دارد موارد زیر هم پیش بیاید که نباید نگران باشید.

 • كبودي
 • تاول زدن
 • تغيير رنگ پوست
 • عفونت

انتظار بعد از انجام اين روش

شما بايد قادر باشيد بعد از انجام اين روش به فعاليت هاي روزانة خود برگرديد ناحية درمان پوست براي چند ساعتي ممكن است قرمز يا حساس شود مثل اين كه در آفتاب سوخته شويد و همچنين پوست شما ممكن است كمي متورم شود.
پوست شما ممكن است چند روزي بعد از انجام اين روش حساس شود شما بايد از مصرف آب داغ تا زماني كه پوست درمان شود خودداري كنيد.

جايگزين IPL

IPL تنها روش از بين بردن خطوط ، لكه ها و موهاي زائد نيست گزينه هاي ديگري هم وجود دارند از جمله مي توان از انواع ليزرها نام برد. در ليزر درماني از يك پرتو نور متمركز براي از بين بردن موهاي زائد ، چين و چروك ، آسيب هاي ناشي از نور خورشيد و ديگر لكه ها استفاده مي شود. ليزر لاية بالايي پوست را پاك مي كند و به عنوان درمان سطحي شناخته مي شود ولی IPL بافت زيرين را بدون آسيب رساندن به لايه بالايي گرم مي كند و به عنوان درمان عمقي شناخته مي شود. درمان هاي ليزري نسبت به IPL نيازمند تعداد جلسات كمتري هستند و در پوست هاي تيره موثرترند.

درمان ليزر :

Fraxal درمان با ليزر به عنوان درمان عمقي شناخته مي شود و به دليل اينكه بدون وارد كردن هيچگونه آسيب به سطح بالايي به زير سطح پوست نفوذ مي كند مورد توجه است . بعضي از درمان هاي Fraxal بخشي از پوست را درمان مي كند كه ممكن است به عنوان ليزر كسري شناخته شود كه بخشي از پوست را به روش سطحي درمان مي كند. Fraxal ليزر مي تواند آسيب هاي ناشي از تابش نور خورشيد ، خطوط و چين و چروك ها زخم ها آكنه را درمان كند بعد از درمان پوست مجددا خود را بازسازي مي كند . شما براي گرفتن نتيجه ممكن است به چندين جلسه درماني نياز داشته باشيد.

ميكرودرم ابريژن :

در ميكرودرم ابريژن از يك دستگاه ساينده استفاده مي شود كه به آرامي سطح پوست شما را مي سايد كه مي تواند در از بين بردن لكه هاي پيري و ناحيه هاي تيره ي پوست استفاده شود. همچنين مي تواند باعث كاهش ظاهر خطوط ريز و چين و چروك ها شود. شما به چندين مرحله درمان نياز داريد تا متوجه بهبودي شويد و نتيجه اين روش معمولا موقتي است.

نتيجه گيري :
در اينجا جوانب مثبت و منفي IPL در مقايسه با ديگر درمان هاي زيبايي آمده است

مزایای مثبت :
-اين نوع درمان در ناپديد شدن خطوط و لكه ها و رهايي از موهاي زائد بسيار خوب عمل مي كند.
-جلسات نسبت به ساير روش ها کوتاه ترند
-نور باعث آسيب لاية سطحي پوست نمي شود بنابراين عوارض جانبي كمتري نسبت به ليزر و درم ابريژن خواهيد داشت .
-بهبودي سريع است .

موارد منفي :

-بايد چندين مرتبه درمان را تكرار كنيد تا به نتيجه مطلوب برسيد.
IPL- در پوستهاي تيره و موهاي نازك به خوبي عمل نمي كند
-در مورد تمام گزينه ها با متخصص مراقبت از پوست خود مشورت كنيد از جمله مواردي مثل فوائد ،خطرات هزينه ها تا تصميم بگيريد كه IPL يا ديگر روش هاي درماني کدام براي شما بهتر است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.